Ako vybrať retiazok?

Niektorí nosia retiazky každý deň, nedávajú si ich dole ani na spanie, iní ich kombinujú iba k formálnym oblečeniam a na špeciálne príležitosti. Či už robíte radosť sebe, alebo obstarávate osobitý darček, rozmyslite si, aký materiál a farebné prevedenie bude pre danú osobu najvhodnejšie. Nezabudnite si v prípade drahších modelov overiť puncovú značku. V texte ďalej popíšeme rozdielne vzorovanie príveskov aj voľbu vhodnej dĺžky.

Niektorí nosia retiazky každý deň, nedávajú si ich dole ani na spanie, iní ich kombinujú iba k formálnym oblečeniam a na špeciálne príležitosti. Či už robíte radosť sebe, alebo obstarávate osobitý darček, rozmyslite si, aký materiál a farebné prevedenie bude pre danú osobu najvhodnejšie. Nezabudnite si v prípade drahších modelov overiť puncovú značku. V texte ďalej popíšeme rozdielne vzorovanie príveskov aj voľbu vhodnej dĺžky.

Doba čítania 10 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

K akej príležitosti

Retiazka môže slúžiť iba ako decentný doplnok k vášmu outfitu, rovnako dobre však vynikne s výraznejším príveskom. Ak vyberáte retiazku ako darček ku konkrétnej príležitosti, ponúka sa obstaranie celej sady. K narodeniu bábätka sa novopečeným mamičkám môže venovať jemná retiazka so symbolickým príveskom materského puta, partnerovi k výročiu retiazka pre pár obsahujúci zhodný prvok alebo napríklad iniciály druhého. Pri výbere šperku ďalej zohľadňujte štýl danej osoby. Nosí skôr pohodlnejšie športové oblečenie, alebo si potrpí na eleganciu a výrazné doplnky? Nezabudnite tiež zvážiť, aké sú obľúbené farby dotknutého.

Kto bude retiazku nosiť

Retiazky pre ženy sa najlepšie rozdeľujú podľa materiálu. Všeobecne možno povedať, že mladšie osoby skôr ocenia menej nápadné retiazky zo striebra alebo bieleho zlata. Staršie dámy sa nemusia báť výrazných zlatých retiazok s dominantnými príveskami. Retiazky pre mužov na krk by mali byť zhruba o 5 cm dlhšie. Zvyčajne bývajú mohutnejšie a o niečo výraznejšie tiež preto, že sa často nosia samostatne bez prívesku. Retiazku môžete vyberať podľa tónu pleti a farbe vlasov danej osoby. Na svetlých typoch lepšie vynikne striebro, biele a ružové zlato, či platina. Tmavším typom skôr sadne žlté zlato, mosadz a meď.

Ženy rady volia retiazky s drobným príveskom, zatiaľ čo muži skôr vynosia mohutnejšie retiazky bez príveskov

Rozdelenie podľa materiálu:

Zlato

Jedným z najluxusnejších materiálov šperkov je bezpochyby zlato. A to nielen preto, že skvele vyzerá, ale aj pre svoju kvalitu, tvrdosť a dlhú životnosť. Klasickou variantou je zlato žlté, ktoré je typické svojim elegantným leskom. V posledných rokoch známemu žltému prevedeniu konkuruje zlato biele a ružové tvorené kombináciou zlata a medi. Tieto dve prevedenia pôsobia o niečo decentnejšie a jemnejšie. Rovnako ako žltá varianta ani tieto nestrácajú v priebehu rokov svoj lesk a nespôsobujú alergické reakcie.

Striebro

Vedľa zlatých retiazok sa vám ďalej ponúka ďalší luxusný bielošedý variant. Strieborné šperky majú svetlú žiarivú farbu, ktorá sa dobre kombinuje s ostatnými doplnkami. Hodí sa ako k romantickým šatám, tak ako nenápadný doplnok športového outfitu. Zliatiny striebra sú obľúbenými a žiadanými materiálmi pre svoju mechanickú odolnosť. Neošetrený kov však nie je vhodný na každodenné nosenie, pretože na vzduchu oxiduje a černie. Z toho dôvodu bývajú strieborné retiazky ošetrené povrchovou rhodiovou úpravou. Vďaka nej je šperk oveľa odolnejší a lesklejší.

Aj oceľové retiazky môžu byť po úprave na nerozoznanie od zlatých

Chirurgická oceľ

V šperkárstve sa retiazky z nerezovej ocele tešia veľkej obľube pre svoju výnimočnú odolnosť. Chirurgická oceľ je veľmi tvrdá a pevná. Hypoalergénne vlastnosti ocenia prevažne osoby s citlivou pokožkou, ale tiež deti, pre ktoré sú šperky z nerezovej ocele najvhodnejšie. Nefarbené oceľové šperky pripomínajú striebro, vďaka špeciálnej PVD technológii (Physical Vapour Deposition) je však možné kúpiť ich v rade ďalších farebných prevedení. Výhodu nerezového šperku oceníte tiež pri vode. Či už nosíte retiazku na nohu alebo okolo zápästia, chirurgická oceľ znesie aj dlhé kúpanie v bazéne alebo v mori. Na rozdiel od striebra si ich preto nemusíte pred každým kúpaním dávať dole.

Titan

Ľahučké, pritom veľmi odolné titánové retiazky sa vyznačujú dlhou životnosťou a všeobecne podobnými vlastnosťami ako má chirurgická oceľ, teda mechanická a chemická odolnosť, možnosť kúpania aj v slanej vode a nenáročná údržba. Pre svoju ľahkosť (o približne 43 % ľahšia ako nerezová oceľ) a zdravotnú nezávadnosť je titán hojne využívaný ako materiál pre piercingy. Primárne sa titánové šperky vyrábajú v šedostriebornej farbe, bez problému však zoženiete tiež postriebrené a pozlátené varianty. Vďaka svojej univerzálnosti sa dobre kombinujú s oceľovými šperkami, striebrom aj meďou.

Titánové šperky sa často vyrábajú aj v pozlátenom alebo postriebrenom prevedení

Bižutéria

Šperky spadajúce do kategórie bižutérie môžu byť vyrobené z bežných materiálov od základných kovov po keramiku a sklo. Z toho dôvodu sú aj výrobky z bižutérie cenovo dostupnejšie. Najčastejšie sa stretnete so zliatinou medi a zinku, ktorá nemusí byť na prvý pohľad úplne rozoznateľná od luxusnejších modelov. Osoby s citlivejšou pokožkou by mali vyberať také šperky, ktoré boli ošetrené vrstvou ródia, ktorá sa postará o hypoalergénne vlastnosti. V opačnom prípade môže lacnejšia bižutéria spôsobiť sčervenanie a svrbenie pokožky. Na výnimočné udalosti a spoločenské príležitosti môžete siahnuť po štrasovej bižutérii, ktorá je špecifická svojim leskom a výraznou drahokamovou imitáciou, jedná sa však o brúsené sklo.

Na čo sa zamerať

Dĺžka

Dôležitým parametrom pri výbere retiazky je jeho dĺžka. Tá by vám mala tak akurát sedieť, nezarezávať sa a zbytočne nezapadávať pod odev. Vyhovujúcu dĺžku jednoducho zmeriate pomocou povrázku, ktorý obmotáte pozdĺž krku alebo zápästia na požadovanú dĺžku a miesto spojenia oboch koncov vyznačíte fixkou. Dĺžku potom zmeriate a porovnáte so zvoleným modelom. Ak však vyberáte retiazku kamarátke, majte na pamäti, že vami namerané hodnoty nemusia vyzerať rovnako na druhej osobe. Štandardnou veľkosťou vhodnou pre väčšinu postáv je retiazka na krk s dĺžkou 40-45 cm. (Náramkové retiazky sa väčšinou pohybujú v rozmedzí 18-20 cm). Detské retiazky na krk väčšinou merajú od 32 do 40 cm.

K rolákom aj dlhým sukniam sa skvele hodia dlhšie retiazky či samostatné, alebo s výrazným príveskom

Dlhšie retiazky od 50 cm sú voľnejšou verziou retiazok hodiacich sa do výraznejších vykrojených výstrihov. Retiazky do zhruba 63 cm dosahujú až do úrovne pŕs a skvele sa vynímajú v spoločenských šatách. V prípade pánskych retiazok sa jedná o štandardnú veľkosť. Dlhšie retiazky (od 63 cm) sa nosia často bez príveskov a bývajú doplnené kratšími náhrdelníkmi. Krásne vyniknú v kombinácii s rolákmi. Všeobecne dlhšie prívesky skôr sadnú drobnejším postavám, u ktorých pocitovo predĺžia krk. Naopak vysokým štíhlym postavám upnuté varianty tzv. chokery krásne zvýraznia a podčiarknu krivky. Nižšie nájdete zjednodušujúcu tabuľku vybraných veľkostí retiazok.

Dĺžka retiazky (cm)

Popis

Typ postavy

18-20

na ruky

priemerná postava

38

obopínajúca krk, detské retiazky, alebo upnuté chokery

tvár v tvare srdca

40-45

štandardná dĺžka pod krkom

priemerná postava

50-55

voľne visia na hrudi

plnšie postavy

55-63

dlhé, hlboké výstrihy

menšie dámske postavy, mužské retiazky

63 a viac

výrazná dlhá retiazka, pod úrovňou pŕs

menšie dámske postavy

Vzory retiazok

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že sa jedná o zanedbateľný detail, tiež vzorovanie a spracovanie čiastkových častí retiazok sa podieľa na celkovom štýle celého šperku. Medzi najznámejšie a bežne sa objavujúce vzory patria anker tvorený jednotlivými obdĺžnikovými očkami, ktoré sú ako stvorené na nežné prívesky. Popri tom hadové prevedenie zložené z očiek nadväzujúcich tesne za sebou pripomínajúcich vlnenie hada si vystačia samo o sebe.

Zľava prevedenie Anker, Venezia a Belcher

Elegantné netradičné prevedenie Venezia je tvorené hustými očkami na prvý pohľad evokujúce skôr kocky. Vďaka tomu sa skvele hodia ako ku kostýmom, tak k športovým odevom. Podobne ako hadie prevedenie si táto retiazka vystačí sama o sebe bez prívesku. Klasickým okrúhlym očkovaným spojom sa hovorí Belcher alebo tiež hrášok. Pôsobí vzdušne a ľahučko. Skvele sa hodí k šatám a letným outfitom.

Puncové značky a rýdzosť

To, či sa jedná o jednoduché pozlátené prevedenie, alebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečne spoznať na prvý pohľad. Lacnejšie pozlátené modely môžu niekedy pôsobiť príliš žlto a po čase tmavnúť. Aby ste však nemuseli výrobok zložito skúmať, postačí krátke overenie štátnej puncovej značky či rýdzosti. Všetky zlaté, strieborné a platinové šperky vyrobené v Slovenskej republike by mali byť touto značkou opatrené.

Štátny punc spoznáte podľa vyobrazeného zvieraťa (u zlata orol, kohút, alebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a strieborné do 3 g nepodliehajú puncovej kontrole, musia byť však označené rýdzostnou a výrobnou značkou. Punc rýdzosti udáva pomer zlata (striebra, platiny) a ostatných kovov. Napríklad 14-karátové zlato je označené puncom 585/1000 (obsahuje 585 dielov čistého zlata). U strieborných šperkov je najčastejšia rýdzosť 925 (teda zliatina obsahujúca 92,5 % rýdzeho striebra).

Starostlivosť o retiazku

Retiazky sú často v kontakte s kožou ošetrenou krémami, parfumami a vystavované vonkajším vplyvom. Z toho dôvodu je o ne potrebné náležite sa starať. Ak ich nepoužívate, odložte ich na bezpečné a suché miesto, najlepšie do šperkovnice.

Ultrazvukové vlny vibrujú pri frekvencii 43 kHz a vďaka tomu vyčistia všetok prach a nečistoty uložených šperkov

Starostlivosť o zlato

Zlaté retiazky nevystavujte chlóru. Ak sa vám začne zdať, že šperk stráca na lesku, preleštite ho bavlnenou handričkou. Na hĺbkovejšie čistenie sú určené špeciálne roztoky a peny, do ktorých retiazku ponoríte a necháte čistiacu penu pracovať. Na zlatých retiazkach sa niekedy môžu objaviť zelenkasté škvrny. V ľahších prípadoch si s nimi poradí šťava z citróna. Ak sa po čistení nedostavia známky zlepšenia, uložte šperk radšej ku klenotníkovi. Ak vlastníte väčšie množstvo zlatých šperkov, oplatí sa investovať do ultrazvukového čističa, ktorý je dostatočne šetrný a spoľahlivý.

Starostlivosť o striebro

Keďže striebro oxiduje a je náchylné k sčernaniu, nechajte šperk aspoň raz ročne ošetriť rhodiovou vrstvou. Na čistenie využite šetrný čistič k tomu určený, bežne dostupný v drogériách. Uložte retiazku do pohára napusteného čističom, krátko (približne 6 sekúnd) ju nechajte odležať a potom opláchnite prúdom vody. Utrite jemným papierovým obrúskom a nechajte uschnúť voľne na vzduchu. Pri čistení sa riaďte návodom daného prípravku, niektoré postupy sa môžu líšiť.

Starostlivosť o chirurgickú oceľ a titán

Retiazky z ocele aj titánu stačí v prípade zašpinenia očistiť vlažnou mydlovou vodou a usušiť bavlnenou utierkou. Ak však retiazku zdobí kamienkový prívesok, overte si tiež jeho materiál, prípadne ho pred umývaním zložte. Lepené kamienky totiž kontakt s vodou nemusia dobre znášať.